Praha Jeruzalém

[IMG R 10415]Izraelská ministryně zahraničí, Cipi Livniová, se sešla s vrchním palestinským vyjednavačem a bývalým palestinským premiérem, Ahmedem Kurájou, aby spolu diskutovali o klíčových otázkách izraelsko-palestinských vztahů. Zatím se dohodli, že se sejdou znovu.

Izraelský premiér Ehud Olmert k jednáním řekl, že probíhají od skončení blízkovýchodní konference v Annapolisu a jejich cílem je dohodnout se na pravidlech dalšího postupu vpřed.
„Dosáhli jsme společného porozumění tomu, že různé otázky nesmí být odděleny a že každá podotázka by neměla mít podvýbor, protože dělení není nutně přínosné,“ přiblížil postup pro dosažení shody premiér Olmert.

Dále Olmert řekl: „nejsem si jist, zda můžeme dosáhnout dohody, a nejsou si jist, zda můžeme dosáhnout realizace, ale bylo by zradou mého úkolu a Státu Izrael, kdybych tomu nedal šanci.“
Olmert se také ohradil vůči opozici, který podle něj chce zachovat status quo za každou cenu, což je podle něj nebezpečné a nezodpovědné. Premiér si není jist, jestli vedení Palestinské samosprávy může naplnit smlouvy, ale Izrael podle něj musí jednat s kýmkoli, kdo jednat chce.
Jednání probíhala na pozadí hrozby strany Jisrael Bejtenu, že odejde z koalice. Premiér se má v úterý sejít s jejím předsedou, Avigdorem Liebermanem.

14.01.2008 00:00 1