Praha Jeruzalém

[IMG R 10416]Izraelský lesbický pár, který společně již přes 6 měsíců vychovává dítě, požaduje po ministerstvu vnitra, aby byl zaregistrován jako biologičtí rodiče dítěte a nemusel tak podstoupit proces adopce, který se v těchto případech využívá.

Ženy spolu žijí již déle než 10 let, před třemi lety byly dokonce oddány konzervativním rabínem. Před dvěma lety pak ženy vstoupily do partnerství podepsáním dohody u notáře. Tím oficiálně nabyly status životních partnerů.

Ženy se následně rozhodly mít spolu dítě a snažily se o to, aby bylo biologicky do nejvyšší možné míry jejich vlastní. Se souhlasem Ministerstva zdravotnictví bylo vajíčko jedné z žen oplodněno spermií neznámého dárce a následně vloženo do dělohy druhé z žen. V podstatě se tento postup neliší od případů náhradních matek, které jsou vždy uznány jako biologický rodič.

Dítě se narodilo před sedmi měsíci v nemocnici ve městě Petach Tikva, ale Ministerstvo vnitra odmítlo zaregistrovat obě ženy jako biologické matky dítěte. Bylo ochotno zaregistrovat jako matku pouze ženu, která dítě porodila, ne však její partnerku, která je geneticky a biologicky matkou dítěte.

Ženy se za pomoci právníka nyní snaží o to, aby obě byly zaregistrovány jako biologičtí rodiče, tak, jak se to běžně činí, když se ve stejné situaci ocitne pár heterosexuální.

07.01.2008 00:00 5

Klíčová slova