Praha Jeruzalém

[IMG R 10344]Izraelský nejvyšší soud zamítl stížnosti organizací pro lidská práva, které se dožadovaly soudního zákazu omezení dodávek paliva do Pásma Gazy. Soud odmítl jejich argument, že omezení dodávek způsobuje humanitární škodu.

Izrael zavedl omezení dodávek jako součást opatření, která měla tlačit ozbrojence z Gazy k tomu, aby přestali pálit rakety na Izrael. Soud rozhodl, že omezení dodávek paliva brání ozbrojencům z Gazy v tom, aby útočili na izraelská města blízko hranice raketami Kassám, ale nezpůsobují krizi v Pásmu Gazy.

Gaza je na izraelských dodávkách paliva plně závislá. Izrael začal s omezováním dodávek paliva v říjnu a dodávky benzínu se snížily o 33-45 procent.

„Omezování dodávek paliva má dopad na infrastrukturu teroristů a omezuje jejich schopnost útočit na izraelské občany,“ říká se v rozhodnutí soudu. Soud podle vlastních slov bere v potaz i civilní populaci Gazy a hodlá monitorovat vliv omezení dodávek paliva, aby zabránil humanitární krizi. Další slyšení bylo naplánováno na 8. února.

04.01.2008 00:00 4

Klíčová slova