Praha Jeruzalém

[IMG R 10453]Většina izraelských středoškoláků, ohromujících 82%, si myslí, že by se holokaust mohl opakovat. Vyplývá to ze zjištění nového průzkumu provedeného k příležitosti mezinárodního dne holokaustu.
Průzkum byl proveden mezi středoškolskými studenty, studenty vyšších škol a armádními důstojníky a vojáky institutem pro studium holokaustu, Massuah.

Průzkum mezi dalšími tématy zjišťoval i názor na ty, kteří přežili holokaust, což je momentálně v Izrael velmi medializované téma. Naprostá většina respondentů, 74%, cítí, že jsou tito lidé úplně bez pomoci. Jen 26% se domnívá, že se jim podařilo vybudovat si v Izraeli nový život.

Jak se izraelští žáci učí o holokaustu? Většina středoškoláků, 54%, tvrdí, že to bylo prostřednictvím školního výletu do Polska. 18% se o holokaustu naučila z dokumentárních filmů a jen 12% tvrdí, že to bylo během hodin dějepisu ve škole.

Mezinárodní den vzpomínky na holokaust byl stanoven Valným shromážděním OSN v roce 2005. I letos se k tomuto dni vážně mnoho ceremoniálů a události. Izraelská pošta společně s ministrem pro komunikace, Arielem Atiasem, odhalí speciálně navrženou známku k památce holokaustu, Muzeum holokaustu na Manhattanu uspořádá speciální vzpomínkový ceremoniál, kterého se zúčastní prominentní politici a hodnostáři.

V pondělí se pak bude konat hlavní ceremoniál v sídle OSN, na kterém bude hrál izraelská filharmonie pod vedením dirigenta Zubena Mehty. Čestným hostem bude americký kongresman Tom (Thomas) Laktos, který
sám holokaust přežil.

Součástí vzpomínkového dne bude také odhalení zvláštní výstavy OSN o muslimech, kteří zachránili židovské oběti během holokaustu. Výstava bude oficiálně zahájena generálním tajemníkem OSN, Ban Ki-moonem.
Izrael si mezinárodní den holokaustu připomene také celou řadou ceremoniálů a událostí.

Mezinárodní den památky holokaustu byl stanoven na 27. ledna, tedy na den, který je spojen s osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Ve většině států světa je památka holokaustu připomínána právě v tento den. Je tomu tak i v České republice, kde se tento významný den nazývá „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.“

Izraelci si mezinárodní den památky holokaustu připomínají také, významnější je pro ně ale jejich národní den památky holokaustu, který se nazývá Jom HaŠoa a připadá na 27. den měsíce Nisan.

26.01.2008 00:00 15