Praha Jeruzalém

[IMG R 10098]Jeruzalém se připravuje na návštěvu amerického prezidenta George Bushe. Izrael je sice na návštěvy důležitých státníků zvyklý, posledním americkým prezidentem, který Izrael navštívil, byl ale Bill Clinton.

Jeruzalém vloží do příprav téměř 400 000 dolarů. K ochraně prezidenta Bushe a k udržování veřejného pořádku bude k dispozici 10 500 policistů  a dalších bezpečnostních pracovníků. Mají zajistit, aby se do blízkosti amerického prezidenta nikdo nepovolaný nedostal. Nasazeni budou odstřelovači, speciální psi na vyhledávání výbušnin a bodyguardi ze Šin Bet.

Americký prezident přiletí na letiště Ben Guriona, veškeré přílety a odlety budou na dobu přistání Air Force One  zastaveny. Z letiště se Bush přesune do hotelu zřejmě vrtulníkem. Vrtulník i obrněné limuzíny, které budou Bushe vozit, přicestují ze Spojených států.

Bush bude bydlet v hotelu King David v Jeruzalémě. Jedná se o jeden z nejdražších izraelských hotelů. Prezident bude obývat apartmá v ceně 2 600 dolarů za noc. Ostatní pokoje obsadí jeho doprovod. V hotelu nebudou během jeho pobytu bydlet žádní jiní návštěvníci, jejich rezervace již byly zrušeny.

Ne každý však bude Bushe vítat s otevřenou náručí. Stoupenci vězněného Jonathana Pollarda si již zaplatili reklamu na autobusech, kde je Bush zobrazen z vůdci Hizballáhu a Hamásu a Pollard je přirovnáván k unesených izraelským vojákům. Pollard byl totiž v USA odsouzen na doživotí za špionáž. Jeho stoupenci žádají jeho propuštění. Bush však pravděpodobně tuto reklamu ani neuvidí, veškerá veřejná doprava bude totiž odkloněna tak, aby se její cesta nekřížila s předpokládanou trasou Bushova konvoje.

06.01.2008 00:00 8Zdroj: Redakce Israel.cz

Klíčová slova