Praha Jeruzalém

Izraelský ministr Avigdor Lieberman oznámil, že jeho strana opouští vládní koalici kvůli neshodám s premiérem Olmertem ohledně klíčových témat izraelsko-palestinských rozhovorů.
Lieberman rezignaci na ministerský post a odchod ze vlády oznámil ve středu po 15 měsících působení v ní. Dopis oznamující rezignaci vstoupí v platnost 48 hodin po oznámení.
Post ministra pro strategické záležitosti byl vytvořen speciálně pro Liebermana výměnou za účast jeho strany „Izrael, náš domov“ (Jisrael Bejtenu) ve vládní koalici. Hlavní odpovědností Liebermana v rámci tohoto postu bylo shromažďování výzvědných informací týkajících se Íránu.
Kromě Liebermana získali významné posty i další poslanci strany Jisrael Bejtenu – Jicchak Abramovitch byl jmenován ministrem turistiky a Stas Misezhnikov šéfem Finančního výboru Knessetu.
Liebermanovým zájmem je zastavit proces z Annapolisu. Vyjednávání s Palestinci se podle něj dostalo do slepé uličky a cesta vzdávání se území nikam nevede. Lieberman silně pochybuje, že návrat do hranic z roku 1967 povede k zastavení teroru.

Lieberman se také opřel do izraelských Arabů. Pokud by se Izrael stáhl do hranic z roku 1967, izraelští Arabové si ponechají zároveň palestinské občanství i sociální výhody izraelského státu a vystoupí s tím, že Izrael neuznávají a chtějí autonomii v Galileji a Negevu.
„Shledáváme celý princip [výměny] teritorií za mír špatným. Mělo by to být o výměně jak teritorií, tak populací… Naším problémem není Judsko a Samaří, ale fanatické vedení v Knessetu.“
Lieberman poukázal na to, jak izraelští Arabové pálí na Den nezávislosti izraelské vlajky; jak vyučující vyhodí rezervistu nebo studentku, u níž spatří na batohu izraelskou vlajku. Za nejproblémovější politiky považuje poslance Ahmeda Tibiho a Mohameda Barakeha, o nichž řekl, že jsou ještě nebezpečnější než šéf politbyra Hamásu, Chálíd Mišál, a generální tajemník Hizballáhu, Hassan Nasralláh.

Premiér Olmert nyní má v koalici pouze 67 poslanců, koalice se však může ještě více zmenšit. Strana práce zváží setrvání v ní po zveřejnění zprávy Winogradovy komise; strana Šás hrozí odstoupením, pokud by do izraelsko-palestiských jednání byl zahrnut i Jeruzalém. Strana důchodců se ještě jasně nevyjádřila.
Působení Liebermanovy strany v koalici bylo poněkud bouřlivé kvůli aféře její poslankyně navržené na ministerské křeslo a později obviněné z falšování univerzitního titulu. Lieberman sám vyvolával kontroverze výzvami k segregaci Židů a Arabů.

16.01.2008 00:00

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka