Praha Jeruzalém

[IMG R 10030]Vůdce Hizballáhu, Hassan Nasralláh, ve svém rozohněném sobotním projevu řekl, že jeho organizace má „hlavy“ a „části těl“ izraelských vojáků a také prý „téměř nedotčenou mrtvolu.“

Nasralláh, jeden z Izraelci nejhledanějších mužů, se dnes objevil na veřejnosti poprvé po více než roce, aby se zúčastnil šíitské náboženské slavnosti v libanonském hlavním městě Bejrútu.
„Máme hlavy, ruce, chodidla a dokonce i téměř nedotčené tělo od hlavy až k pánvi,“ řekl.
„Izraelská armáda za sebou zanechala zbytky těl velkého množství vojáků,“ řekl Nasralláh.

Nasralláh se ve svém projevu obrátil i na Izraelce. „Ó sionisti, vaše armáda vám lže… Vaše armáda nechala části těl vašich vojáků v našich vesnicích a polích. Naši mudžahedíni s těmito sionisty bojovali, zabíjeli je a sbírali části jejich těl. Nemluvím o běžných částech těl. Říkám Izraelcům, že máme hlavy vašich vojáků, máme ruce, máme nohy.“

Část projevu byla jako už obvykle věnována útokům proti Izraeli a slibům Libanoncům, že Izrael je slabý a že další válka změní ráz regionu. Desítky tisíc stoupenců Nasralláh a jeho Hizballáhu vyvolávaly slogany jako „Bůh chraň Nasralláha“, „Smrt Americe, smrt Izraeli,“ a při tom se bili do hrudi a zad jako rituál připomínky zabití Imama Husseina armádami sunitského kalífa Jazíra v roce 680. Podle televizní stanice al-Manar tuto událost sledovalo milion lidí.

Byl to první Nasralláhův veřejný projev po více než roce. Naposledy se na živo ukázal v září 2006. Od té doby měl sice mnoho projevů k veřejnosti, vždy se ale jednalo záběry, které byly přenášeny z tajného místa a promítány na velkoplošných obrazovkách.

19.01.2008 00:00 4