Praha Jeruzalém

[IMG R 10303]Ve frankfurtském divadle se uvádí hra podle deníku Anne Frankové. Titulní roli židovské dívky, která zemřela během holokaustu, hraje německá královna krásy s muslimskými kořeny, 26-letá Asli Bajramová.

Před dvěma lety se v Turecku narozená Bajramová stala první německou královnou krásy s tureckými předky. Když bylo Asli 14 let, neonacistický soused se vloupal k nim do bytu a zastřelil jejího tatínka přímo před jejíma očima. Soused vystřelil také po ní a vážně ji zranil.

Bajramová se ze zranění zotavila a stala se jednou z mála velmi úspěšných imigrantek v Německu. Začala studovat práva a později herectví v Istanbulu a Vídni.

Poté, co získala titul Miss Německa, si zahrála ve třech filmech a v televizních seriálech. Před pár měsíci získala i role divadelní.

Její zatím poslední rolí je sólová show založená na deníku Anne Frankové, která byla hrána také Lucemburku a Praze. V pondělí se hra dostala do domovského města Anne Frankové, do Frankfurtu.
Asli četla deník Anne Frankové poprvé na střední škole a již tehdy ji příběh Anny zaujal. Při přípravě na roli si knihu přečetla znova, navštívila i dům Anne Frankové v Amsterdamu a do hloubky se zabývala také holocaustem a druhou světovou válkou.

Před pondělním představením dokonce obdržela dopis od bratrance Anne Frankové, Bernarda Eliase, který jí popřál hodně štěstí při představení.

Židovští představitelé v Německu její ztvárnění Anne Frankové chválí a hledí na něj jako na přínos v boji proti antisemitismu.

18.01.2008 00:00 7