Praha Jeruzalém

[IMG R 10494]Během pondělního rozhovoru s izraelskými a židovskými novináři vysvětlil Barack Obama svůj pohled na Izrael a Blízký východ.

Obama je proti palestinskému právu na návrat do Izraele a také proti vyjednávání s organizací Hamás, dokud tato organizace zastává své současné postoje, ve kterých odmítá uznal právo Izraele na existenci. Dodal, že pokud bude zvolen prezidentem, zajistí izraelskou bezpečnost.
„Opakovaně jsem také ujasnil, že jsem zavázán tomu, aby Izrael zůstal židovským státem a to je také důvod, proč jsem slíbil své osobní vedení v procesu vytváření dvou států žijících bok po boku v míru a bezpečí,“ řekl.

Prezidentský kandidát také vřele mluvil o své návštěvě Izraele a o rozhovorech s Izraelci, kteří jsou pod raketovým útokem.

Obama mluvil také o Íránu, když označil současnou politiku prezidenta Bushe za neúspěšnou, sám prý podporuje vyjednávání.

Obama se zmínil i o kampani, která proti němu byla vedena na internetu a podle které měl být muslimem, který chce ovládnout Spojené státy. Islám podle vlastních slov nikdy nepraktikoval, vychovala ho jeho sekulární matka a je praktikujícím křesťanem.

29.01.2008 00:00 5