Praha Jeruzalém

[IMG R 10023]Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo zřejmě budou v úterý souhlasit  s novým návrhem rezoluce, která by měla tlačit na Írán ohledně jeho jaderného programu, oznámil to francouzský diplomat.
Vysoký diplomat, který v pondělí hovořil s reportéry řekl, že dohoda je velmi blízko a měla by být dokončena ministry zahraničí šesti zemí na úterním setkání v Berlíně.

Neřekl sice detaily o rezoluci, řekl ale, že bude „velmi vyvážení a velmi přísná“ a Radě bezpečnosti bude k projednání představena zřejmě na konci měsíce. „Jsme opravdu velmi blízko,“ řekl.

Rada bezpečnosti již na Írán uvalila dvě sady mezinárodních sankcí kvůli íránskému vzdoru vůči mezinárodním požadavkům na ukončení obohacování uranu. USA, Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo diskutují o třetí rezoluci již tři měsíce.

Úterní setkání ministrů zahraničních věcí v Berlíně přichází ve světle zpravodajské úvahy USA  o tom, že Teherán přerušil svou aktivní práci na vývoji jaderných zbraní v roce 2003. Írán trvá na tom, že nikdy program na vývoj jaderných zbraní neměl a že jeho obohacování uranu je zaměřeno pouze na produkci energie.

Od zpravodajské analýzy USA se zvýšil také ruský a čínský odpor proti novým sankcím.

22.01.2008 00:00 5