Praha Jeruzalém

[IMG R 10107]Osadníci z Hebronu začali v úterý distribuovat videonahrávku, která podle nich zakládá jejich vlastnictví k domu, který je posledních pár měsíců středem sporů mezi Židy a Palestinci.

V březnu loňského roku osadníci obsadili dům, o kterém místní Palestinec tvrdil, že patří jemu. Od té doby v něm osadníci žili a to i přes opakované snahy Úřadů o jejich vystěhování. Vrchní soud bude o této věci jednat ve čtvrtek a může nařídit vyklizení domu.

Video, které osadníci zveřejnili, má údajně ukazovat prodej domu Baizem Rajbim, palestinským vlastníkem domu z Hebronu, a jeho partnerem muži, který zastupuje osadníky.
Na záběrech Rajbi a jeho partner jednají o transakci, která byla dojednána ve vesnici al-Azarja severně od Jeruzaléma v roce 2004.

„Za tento dům jsme zaplatili značnou cenu,“ říká Orit Struck z Hebronu. „Ani policie, ani státní žalobce to nepopírají a používají nejasné právní argumenty, aby ospravedlnili vyklizení.“

Podle státního žalobce je legálním vlastníkem Rajbi a dokumenty, které osadníci předkládají, jsou falešné. Hebronská židovská komunity se také přihlásila ke svému vlastnickému právu u jeruzalémského soudu a požaduje, aby bylo jednání vrchního soudu odloženo až do rozhodnutí jeruzalémského soudu.

16.01.2008 00:00 1