Praha Jeruzalém

Pouhých několik hodin před příletem prezidenta Bushe do Izraele odpálili Palestinci na oblast izraelského západního Negevu devět raket Kassám a mnoho minometných střel. Kassámy dopadly na kibuc Zikim, město Sderot, kibuc Ša′ar Hanegev, dvě minometné střely dopadly u hraničního plotu oddělujícího Izrael od Pásma Gazy.
Krátce po vystřelení první salvy Kassámů odpověděli Izraelci raketovým útokem na místo jejich odpalu a zabili při tom alespoň jednoho palestinského ozbrojence a další čtyři zranili. Šlo o skupinu členů Islámského džihádu.
Jedna z palestinských raket Kassám dopadla na rodinný dům ve Sderotu. Zasáhla přímo dětský pokoj, kde o pár okamžiků dříve byla matka, která odtud odešla po zaznění varovného zvuku sirén.
K poslední salvě, která málem způsobila tragédii se přihlásily Brigády Saláha al-Dína, vojenské křídlo Výborů lidového odporu. Rakety a minomety jinak žádné škody nebo zranění nezpůsobily.
Představitelé bezpečnostních složek očekávají pokračování útoků během návštěvy prezidenta Bushe. Palestinské organizace v Pásmu Gazy během úterý pořádaly několik shromáždění na protest proti Bushově návštěvě, o níž prohlašují, že jejím účelem je utužit ekonomickou blokádu Gazy.

09.01.2008 00:00 5