Praha Jeruzalém

[IMG R 10496]Palestinská univerzita Al Kuds na předměstí Jeruzaléma začala nabízet pro arabské školy ojedinělý studijní program. Vyučuje totiž dvouletý navazující magisterský program izraelských studií.

V současné době studuje v tomto programu na 120 studentů. Jsou tu bývalí vězni, zahalené ženy i prominentní politické osobnosti. Důvod pro studium je u každého jiný. Někteří jen chtějí dobře poznat svého nepřítele a vědět, jak proti němu bojovat. Jiní naopak věří v to, že takové programy napomůžou mírové koexistenci Izraelců a Palestinců a že se Palestinci mohou od Izraele něčemu přiučit.

Za zrodem programu stojí dlouholetý obhájce dialogu s Izraelem, rektor univerzity, Sari Nusseibeh. On sám přiznává, že v programu studují různí lidé, myslí si ale, že většina z nich je přeci jen na straně mírové koexistence s Izraelem.

Studuje tu ale například také Mohammed Dahlan, který patřil před svým útěkem z Gazy k vrcholným představitelům Fatahu v tomto pobřežním pásmu.

Kampus navštěvují také izraelští vyučující a i když je hebrejština součástí zdejších osnov, je jim i přesto doporučováno, aby raději nemluvili svým rodným jazykem, aby nerozzlobili některé militantnější studenty.

Jak již bylo řečeno, program izraelských studií je rozdělen do dvou let – čtyř semestrů. V první semestru se studenti seznámí s tématy arabské minority v Izraeli a izraelským politickým systémem. Druhý semestr se nese v duchu sociální struktury izraelské společnosti a hranic a formování státu. Ve třetím semestru se studenti seznamují s izraelskou literaturou a arabsko-izraelskými válkami. V posledním, čtvrtém, semestru pak studují předmět Palestina v sionistické historiografii a Izraelská armáda a její role v izraelské společnosti.

15.01.2008 00:00 15Zdroj: Redakce Israel.cz