Praha Jeruzalém

[IMG R 10536]“Rozhodnutí jít do války  bylo správné,“ uvedl bývalý ministr obrany Amir Perec na čtvrteční tiskové konferenci v Tel Avivu. Za válečná selhání by podle Perece měli být zodpovědní jeho předchůdci, ukazuje tak na bývalého ministra obrany Šaula Mofaze a ex-ministra obrany a nynějšího předsedu Strany práce Ehuda Baraka. Podle Perece by měla být pozornost věnována šestiletému období, které válce předcházelo.

„Tyto otázky by měly být adresovány těm, kdo chtěli, aby izraelská armáda byla malá a zručná a tím odstartovali události, které vedly k této katastrofě. A měly by být adresovány těm, kteří rozhodli o stažení Izraele z Libanonu bez nějaké dohody, čímž vzniklo vakuum, kterého využil Hizballáh.“

Ex-ministr dále upozornil na důležitost domácí fronty. „V předvečer války Hizballáh pochopil, že domácí fronta je slabinou Izraele … uvědomil si, že zájmy politiků za posledních deset let úplně paralyzovaly jejich rozhodovací schopnost.“

Než Perec opustil ministerstvo obrany, představil prý vládě plán jak jednat s domácí frontou. Tento plán byl sestaven společně se zástupcem ministra obrany Efraimem Snehem. Plán zahrnuje zájmy občanů a hovoří o ustavení národního pohotovostního úřadu.

Perec reagoval na konečnou zprávu Winogradovy komise, která byla zveřejněna ve středu. Nějvětší zodpovědnost za selhání v průběhu války nese podle zprávy armáda, zatímco politický aparát byl zproštěn viny. Podle Winograda byl výsledek války důsledkem chybného politického i vojenského vedení, vojenskými chybami, speciálně pozemních sil a nedostatečné připravenosti Izraele.
„Objevily jsme vážné nedostatky ve strategickém myšlení a plánování,“ stojí ve zprávě.

31.01.2008 00:00 10