Praha Jeruzalém

[IMG R 10479]Podle vysokého amerického představitele, který si nepřál být jmenován, musí předseda Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbas, získat kontrolu nad Pásmem Gazy, pokud má mírová dohoda s Izraelem fungovat. To je také důvod, proč stejný představitel posléze řekl, že si nemyslí, že bude takový dohoda dlouhodobě fungovat, pokud Hamásu bude kontrolovat Gazu.

Premiér Ehud Olmert na nedělním zasedání vlády řekl, že mu prezident Bush poskytl záruku, že k mírové dohodě nedojde, dokud neskončí násilí směřované z Gazy. Západní břeh a Pásmo Gazy jsou prý dvě neoddělitelná území, pokud jde o palestinské závazky plynoucí z Cestovní mapy.

Právě toto dělení je zřejmě klíčové, protože Mahmúd Abbas i další představitelé jeho vlády se již vyjádřili, že Palestinská samospráva své závazky z první fáze Cestovní mapy splnila. Ta po nich přitom vyžaduje ukončení palestinských násilností. Nejen že tato fáze nebyla zcela naplněna ještě ani na Západním břehu, ale o naplnění na území Pásma Gaza nelze ani uvažovat. Denně z tohoto pobřežního území létají na území Izraele rakety Kassám a minometné granáty.

15.01.2008 00:00 1Zdroj: Redakce Israel.cz