Praha Jeruzalém

[IMG R 10531]Petice podepsaná desítkami poslanců Knessetu vyzývá premiéra Olmerta, aby po Palestinské samosprávě požadoval opravu Josefova hrobu, jako součást pokračujících mírových jednání.

Josefův hrob poblíž města Nábulus byl vypleněn Palestinci poté, co se izraelská armáda z tohoto místa 7. října 2000 stáhla.

Mezi signatáři petice je i předseda Likudu, Benjamin Netanjahu, vůdce strany Šas, Eli Jišai, a devět dalších členů strany Šas, stejně tak jako několik dalších poslanců ze stran Kadima. Jisrael Beiteinu, Národní jednoty a strany Sjednoceného judaismu Tóry.

„Náhrobní kámen je úplně zničen a svaté místo strašným způsobem znesvěceno a to tak, že jsme to ani v Izraeli ani jinde ve světě ještě neviděli,“ stojí v petici.
Petici iniciovala skupina breslovských chasidů, kteří chtějí místo, které je pod palestinskou kontrolou, otevřít pro židovské věřící.

Natan Schneider, člen skupiny, pro Ynet řekl, že byl Josefův hrob palestinskou policií dobře chráněn až do izraelské operace „Obranný štít“ v roce 2002. „Když policisté místo opustili, stalo se smetištěm,“ řekl. „Je to katastrofa co se tam děje. Josef byl jedním s pilířů židovského národa.“

30.01.2008 00:00 2