Praha Jeruzalém

Boj o Oscary začal v úterý, kdy byly vyhlášeny konečné nominace na prestižní ceny filmové akademie. Izraelský film „Beaufort“ režiséra Josepha Cedara natočený podle nejlépe prodávané knihy „Pokud existuje nebe“ Rona Leshema, se nakonec mezi pětici filmů, které si to rozdají  filmového Oscara, dostal.
Cesta tohoto filmu až do nominace byl ale obtěžkána kontroverzí. Poté, co film při udílení izraelských filmových cen prohrál se snímkem Erana Kolirina „Kapela přijela“, ztratil šanci se o Oscara ucházet. Nejlepší izraelský film loňského roku, „Kapela přijela“, ale nesplňoval podmínky kategorie „nejlepší zahraniční film“, protože obsahoval příliš mnoho anglických dialogů. Beaufort proto Kolirinův film v boji o Oscara nahradil, i když se objevily spěkulace o tom, že právě producenti válečného filmu byli ti, kteří poukázali na možnou nevolitelnost Kolirinova filmu.
Režisér, Joseph Cedar, již získal za režii k filmu Beaufort sošku stříbrného lva na filmovém festivalu v Berlíně.
Beaufort je sedmým izraelským filmem nominovaným na Oskara. Předcházely filmy: Sallah Šabati (1965), Ha Šoter Azujai (1971), Ani Ohev Otcha Rosa (1972), Ha Bajit Berechov Chelouche (1973), Mivtsa Jonatan (1977), Me?Ahorei Hasoragim (1984).
Film Beaufort bude soutěžit o sošku Oscara s filmy Counterfeiters (Rakousko), Katyn (Polsko), Mongol (Kazachstán) a 12 (Rusko).

Upoutávka k filmu


Bude o filmového Oscara bojovat egyptská kapela nebo izraelští vojáci?
Izrael a američtí Židé těžce lobují… za film
Izraelské šance na filmového Oskara se zvýšily

23.01.2008 00:00 11