Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]“V Gaze žádná humanitární krize není,“ řekl v neděli pro Ynet představitel izraelské armády. Tvrdí, že Palestinci mají dostatek jídla, které jim vydrží na následujících několik týdnů a že veškeré zprávy o krizi byly vytvořené a propagované Hamásem.

 I když představitel armády přiznává, že situace v Gaze má daleko k dobré, odmítá tvrzení, že obyvatelé Gazy trpí nedostatkem energie kvůli zastavení turbín na místní elektrárně.

„I dnes stojí Izrael za 70% dodávek energie do Gazy a proto jsou veškerá tvrzení o problémech s energií nepodložená,“ řekl. „Jsou to mediální kotrmelce zájmových stran. Neodřízli jsme elektřinu a nemáme to v této fázi v úmyslu. Jsou to vlastně Palestinci, kdo na několik hodin odpojil elektřinu, ve snaze vyvolat krizi. V tomto okamžiku jim ještě dodávky paliva nedošly. Pokud mají v elektrárně nedostatek paliva, měli by se zeptat sami sebe, co se stalo s palivem, které dostali.“

Podle Izraele, by současná dodávka 10 000 kusů dobytka do Gazy společně s již existujícími zásobami drůbeže, ovoce a zeleniny a také společně s propašovanými potravinami z Egypta, měla vystačit místní populaci na několik týdnů.

Současně Izrael dodává, že nehodlá uvolit uzávěru Gazy, s výjimkou nutných humanitárních potřeb.

21.01.2008 00:00 5