Praha Jeruzalém

[IMG R 10201]Premiér Olmert se zřejmě pokusí uvolnit kritéria pro propouštění vězňů, která by mohla přiblížit propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. Olmert se setkal s členy výboru, kteří mu prezentovali doporučení ohledně propuštění palestinských vězňů s „krví na rukách“. Tato doporučení by se uplatnila pouze v Šalitové případě a ne pro propuštění vězňů jako gesta dobré vůle vůči Mahmúdu Abbásovi.

Členové výboru – Chaim Ramon, Tzipi Livniová, Avi Dichter, Ami Ajalon a Daniel Friedman, všichni souhlasili s tím, že by kritéria v případě uneseného vojáka Gilada Šalita měla být uvolněna.
Profesionální tým již dokonce prověřil jména vězňů, kteří by mohli být přesunuti do této uvolněné kategorii, což by umožnilo, aby byli propuštěni, pokud by bylo dosaženo dohody.
Olmert, Livniová a Barak prozkoumají doporučení a projdou seznam jmen vězňů, premiér se pak rozhodne, zda doporučení přijmout či nikoliv.

Pokud premiér souhlasit bude, bude věc předána ministerskému výbor pro vězeňské otázky nebo celé vládě. Podle odhadů k tomu dojde v případě, že Izrael obdrží od Egypťanů informaci o tom, že bylo dosaženo dohody o propuštění Šalita.

Podle předchozích zpráv požaduje Hamás propuštění 450 palestinských vězňů, včetně vůdce Fatahu, Marwana Barghoutiho. Zdroje v premiérově kanceláři ale zdůraznily, že Barghoutiho propuštění není na programu.

11.01.2008 00:00 4