Praha Jeruzalém

[IMG R 10159]Lidé, kteří přežili uvěznění ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi, se společně s různými hodnostáři v neděli sešli na místě bývalého německého tábora smrti, aby si připomněli 63. výročí osvobození tábora. Informovala o tom polská média.

Při ceremoniálu poblíž trosek plynové komory řekla zástupkyně polského prezidenta, že svět by si měl pamatovat ty, kteří během druhé světové války zahraňovali jiné. Včetně Poláků, kteří zachraňovali Židy.
„Ať vzpomínka slouží jako štít, který nás a následující generace bude chránit proti zlosti, nenávisti, agresi, rasismu a antisemitismu,“ řekla Ewa Junczyk-Ziomecká.

Vzpomínky na oběti holokaustu se v předchozích dnech konaly také v sousedním Německu. Političtí a náboženští vůdci uznávali povinnost svého národa bojovat proti antisemitismu a rasismu.
Německý ministr zahraničí, Frank-Walter Steinmeier, řekl, že holokaust bude „vždy nesmazatelnou součástí naší historie.“

Vůdčí luteránský představitel, biskup Wolfgang Huber, řekl, že si Německo „musí obnovovat vzpomínku na tyto časy.“

Tábor smrti v Osvětimi, který byl nacistickým Německem vytvořen v okupovaném Polsku, byl osvobozen 27. ledna 1945 postupující sovětskou armádou. Výročí osvobození Osvětimi bylo OSN ustaveno jako Den památky holokaustu.

První záběry z Osvětimi po osvobození (záběry sovětské armády)

28.01.2008 00:00 5