Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Bezpečnostní představitelé Izraele jsou znepokojeni palestinským proražením hranice mezi Gazou a Egyptem, které podle nich představuje bezpečnostní riziko prvního stupně.

Palestincům se v úterý v noci podařilo prorazit izraelskou blokádu Gazy, když ozbrojenci pomocí výbušnin pobořili hraniční zeď a stovky obyvatel Gazy začaly proudit na Sinaj.

Egypt byl následně donucen otevřít hranici, kterou v pozdních ranních hodinách přešly desetitisíce osob.
Hamás přispěchal s vyhlášením, že do Gazy proudí z Egypta mouka a léky. Izrael se však obává, že do Gazy neproudí jen mouka a léky. Zkušenost je taková, že s každým pohybem civilistů překračují hranici také teroristé, kteří mají své vlastní cíle.

Když Egypt nedávno umožnil podobný nekontrolovaný pohyb Palestinců u příležitosti návratu poutníků z Mekky, nastala mezi Egyptem a Izraelem diplomatická krize.

Během úterní noci operovaly na jihu Pásma Gazy nedaleko hraničního přechodu Rafáh jednotky izraelské armády. Operaci ukončily ve středu ráno, přičemž zatkly asi 20 podezřelých. Při jiné akci se izraelské síly zaměřily na několik ozbrojenců a nejméně jednoho zabily.

23.01.2008 00:00 2