Praha Jeruzalém

[IMG R 10405]

Zvláštní jednotka izraelské armády operující v utečeneckém táboře Balata u Nábulusu na Západním břehu zabila šéfa Mučednických brigád al-Aksá, Ahmeda Senakre, při pokusu o útěk z obklíčené budovy. Další čtyři ozbrojenci byli při zátahu zraněni.

Palestinská samospráva vyslovila obavy, že akce může vést ke zrušení dorozumění s Brigádami al-Aksá, které jsou vojenským křídlem palestinského vládního hnutí Fatáh.
Samy Brigády již vyhlásily ústy svého vysoce postaveného člena, že klid na Západním břehu je mrtvý.
Ahmed Senakre je bratrem Ala Senakre, který vede Brigády v Nábulusu a je jednou z nejdůležitějších osobností této organizace na Západním břehu. Před několika měsíci byl Ala Senakre v rámci izraelského gesta vůči Palestinské samosprávě propuštěn z izraelského vězení.

Ve středu byl v Kabatíji na Západním břehu zabit Walid Obeidi, velitel Brigád al-Quds, vojenského křídla Islámského džihádu, známý také jako Abu al-Kassám. Obeidi působil v Islámském džihádu od 80. let a od roku 2004 byl odpovědný za všechny aktivity organizace na Západním břehu včetně úsilí o páchání teroristických útoků uvnitř Izraele. Jmenován byl po zabití předchozích vůdců organizace, Lueje Saadiho v Tulkarmu a Husajna Džaradata v Džanínu.

V pátek byl podle palestinských zdrojů zabit jeden muž a tři zraněni při izraelském vzdušném útoku u Džabalíje na severu Pásma Gazy. Izraelská armáda útok potvrdila – cílem byla teroristická buňka odpalující rakety Kassám na Izrael.

18.01.2008 00:00 5