Praha Jeruzalém

[IMG R 10122]Palestinští chodci si zvykají na neobvyklý pohled na policistky, které řídí dopravu ve městě Ramalláh na Západním břehu. První skupina žen – policistek, totiž nastoupila do práce, která je na Západním břehu tradičně rezervována mužům.

Jejich uniformu tvoří kalhoty v námořnické modři a světle modrá košile, mnohé si navíc oblékly také šátek v námořnicky modré barvě.

Někteří jejich mužští kolegové se nad touto novotou ušklíbali.

Policistky právě ukončily studium ve třídě pro palestinské policistky, což je výcvikový program, který je sponzorován Evropskou unií. Je součástí širších snah EU o lepší vynutitelnost práva.
Kromě řízení dopravy zahrnují jejich povinnosti také dopravní hlídky, prohledávání domů a bezpečnostní prohlídky žen ve věznicích a na univerzitách.

23letá nová policistka, Ašjan Abu Srour, říká, že měla trochu obavy kvůli zdejší společnosti, která na ženy uvaluje určitý životní styl. Po pár hodinách na ulici ji prý ale obavy opustily.

Podle posledního sčítání Evropské unie slouží u palestinské civilní policie asi jen 500 žen. Můžu je přitom více než 18 000. Ženy se omezovaly většinou jen na náboženské a administrativní funkce.

31.01.2008 00:00 6