Praha Jeruzalém

[IMG R 10415]Rada bezpečnosti OSN nebude diskutoval o návrhu na odsouzení Izraele za uvalení uzávěry na Pásmo Gazy. Izraelský vyslanec v tomto ohledu svedl na půdě OSN odhodlaný souboj, podpořily ho Spojené státy.
Ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, vyjádřila nad rozhodnutém Rady bezpečnosti uspokojení.

Vysoké diplomatické zdroje v Jeruzalémě v úterý řekly, že Libye stáhla svůj návrh na odsouzení, který poslední dva týdny předkládala poté, co Izrael odmítl jakákoliv jednání o textu takového návrhu.
Podle zdrojů z kanceláře Livniové to bylo právě neoblomné postavení Izraele, podporované Spojenými státy, co přimělo Libyi, aby vzala návrh zpět.

Arabské státy nejprve požadovaly jednostranné odsouzení Izraele. Libye společně s dalšími státy tvrdila, že blokáda uvalená na Gazu způsobuje vážnou humanitární krizi.
Mezinárodní společenství nicméně trvalo také na odsouzení raketových útoků na Izrael.
Ministryně zahraničí instruovala izraelskou delegaci, aby nejednala o znění rezoluce. I přes další snahy Libye Izrael odmítl kompromis a byl podpořen Spojenými státy.

Livniová v úterý večer vývoj komentovala: „Jsem velmi spokojená z rozhodnutí Rady bezpečnosti o tomto tématu nejednat, i přes snahy Libye o odsouzení Izraele silou. Izrael by neměl být nucen se omlouvat za akce, kterými brání své občany, kteří jsou napadáni raketami.“

30.01.2008 00:00 5