Praha Jeruzalém

[IMG R 10055]Deset rodin, jejichž rodinní příslušníci byly zabiti nebo zraněni palbou raket Kassám, podalo u soudu v Beršebě žalobu proti egyptské vládě. Žalují ji za to, že pomáhá palestinských teroristickým organizacím pašovat výbušniny a zbraně do Hamásem kontrolované Gazy. Ty jsou pak teroristy použity při výrobě Kassámů, které dopadají na Sderot a okolí.

Egyptská vláda je viněna za pomáhání Hamásu, Fatahu a Islámskému džihádu.
Kromě umožnění pašování zbraní a výbušnin pomáhá prý egyptská vláda také umožněním průchodu teroristů z Gazy do Egypta a zpět, čímž se pak mohou dostat na výcvikové základny teroristů v Íránu, Sýrii nebo Libanonu.

Rodiny žádají kompenzaci v hodnotě 260 000 000 šekelů (asi 1 206 166 000 Kč),

[IMG L 10054]V poslední době se značně zvýšilo napětí mezi Izraelem a Egyptem právě kvůli pašování zbraní a výbušnin do Gazy. Izrael se domnívá, že Egypt nedělá dost pro to, aby pašování zabránil, Egypt s tím nesouhlasí. Egyptský prezident Mubarak dokonce prohlásil, že izraelská ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, překročila při kritice Egypta veškeré meze.

Egypt se zavázal k ostraze hranice po izraelském stažení z Gazy. I přesto, že hranice mezi Egyptem a Pásmem Gazy měří asi 11 km, nebyl Egypt zatím schopen si s pašováním poradit.

08.01.2008 00:00 5Zdroj: Redakce Israel.cz