Praha Jeruzalém

[IMG R 10503]Vrchní velitel ruské armády v sobotu řekl, že Moskva může v případě zásadního ohrožení použít jaderní zbraně k preventivnímu útoku.

„Nemáme plány někoho napadnout, považujeme ale za nezbytné, aby všichni naši partneři ve světovém společenství jasně pochopili? že k obraně suverenity a integrity Ruska a jeho spojenců, bude použita vojenská síla, včetně preventivní, včetně použití jaderných zbraní,“ řekl generál Juri Balujevsky.

Nezdá se, že by toto prohlášení mělo znamenat posun v ruské politice. Ruští vůdci již zdůraznili potřebu zachování mocného jaderného odstrašení a vyhradili si právo provést preventivní úder v boji proti existenční hrozbě.

Prohlášení bylo ale učiněno v době vzrůstajícího napětí mezi Moskvou a Západem, které leží v mnoha různých tématech. Zamotané vztahy jsou zejména okolo amerických plánů na vybudování protiraketových zařízení v bývalých sovětských satelitech, které vstoupily do NATO, a v odporu některých aliančních států podepsat upravenou Evropskou dohodu o konvenčních zbraních.

19.01.2008 00:00 3