Praha Jeruzalém

Jednotky izraelské armády operující v Gaze zaregistrovaly útlum pohybu obyvatel mezi tímto teritoriem a Egyptem. Většina těch, kteří se vydali na Sinaj, se zase vrátila zpět. Výjimkou jsou obchodníci a zdravotní případy.
Navrátivší Palestinci s sebou přinesli zboží a dobytek. Obvinění, že se vrací se zbraněmi Palestinci popírají. Totéž tvrdí i egyptské autority – obchody se zbraněmi prý Palestince nepřitahovaly.
„Zbraně v Gaze můžete koupit – pušky i odpalovače RPG – cokoli chcete. Je pravděpodobně snadnější najít v Gaze zbraně než léky pro pacienty s rakovinou nebo Coca-Colu,“ řekl policejní důstojník Hamásu.
Egyptské ministerstvo zahraničí mezitím sdělilo, že hranici nechá otevřenou pro potřebné, dokud „bude trvat humanitární krize.“ „…otevíráme ji proto, že je [v Gaze] těžká humanitární situace.“ Egypt očekává, že až nákupní horečka ustoupí, všichni se vrátí.


Izraelští vojáci zastřelili na severu Pásma Gazy poblíž Bejt Hanúnu Palestince, který se na ně pokusil odpálit protitankovou raketu.

24.01.2008 00:00 17