Praha Jeruzalém

Jak vás již průběžně informujeme, situace v Pásmu Gazy a jeho okolí se během úterý značně vyhrotila. Palestinští teroristé zastřelili ekvádorského dobrovolníka, který pracoval v kibucu poblíž Pásma Gazy, a na Sderot dopadlo minimálně 40 raket.
Izraelská armáda v odpovědi na tyto útoky znásobila své operace v Pásmu Gazy, kde jen v úterý zabila 17 ozbrojenců, mezi nimi i syna jednoho z nejprominentnějších představitelů Hamásu a současně také zastánce tvrdé linie Hamásu, al-Zahara.

Zahraniční dobrovolník pracující v kibucu Ein Hašloša poblíž Pásma Gazy byl zabit palestinským odstřelovačem. K útoku došlo krátce poté, co bylo minimálně 10 Palestinců, včetně syna vůdce Hamásu, Mahmúda al-Zahara, zabito při izraelské operaci. (více zde)

Izraelští vojáci s podporou tanků a vrtulníků operují ve čtvrtích Sedžajeh a Zajtun ve městě Gaza City, kde došlo k bojům s Palestinci. Armáda potvrdila, že pozemní jednotky izraelské armády a izraelské letectvo operují proti teroristické infrastruktuře. (více zde)

Skupina ozbrojených Palestinců byla zasažena střelbou, když bylo zpozorováno, jak se přibližují k vojákům. Krátce nato byl proveden útok na buňku odpalovačů raket Kassám.

Podle Palestinců byla většina těch, kteří byli zabiti izraelskou armádou, ozbrojeni. Asi 40 Palestinců bylo zraněno.

Izraelská armáda často provádí operace v Pásmu Gazy ve snaze bojovat proti pokračujícím útokům raketami Kassám.

Premiér Ehud Olmert v pondělí řekl, že byl proti rozsáhlé operaci v Gaze z obavy, že by byl Izrael nucen zaplatit vysokou cenu.

Šéf Šin Bet, Juval Diskin, informoval parlament o tom, že se společně s navracejícími se poutníky z Mekky podařilo propašovat i 100 milionů dolarů. Podle Diskina Hamás tyto peníze používá k vylepšení teroristické sítě a ne k pomoci Palestincům žijícím v Gaze, kteří do terorismu zapojeni nejsou. (více zde)

16.01.2008 00:00 2