Praha Jeruzalém

[IMG R 10130]List New York Times v pátek informoval o tom, že Sýrie opět buduje komplex, který byl v září zničen při izraelském náletu a o kterém existují domněnky, že se jednalo o jaderný reaktor.

Podle zprávy ukazují satelitní fotografie novou výstavbu na místě, na které izraelské letectvo útočilo. Ihned po útoku Syřané místo asi 145 km severně od hranice s Irákem uklidili.

Satelitní snímky soukromé americké společnosti DigitalGlobe nicméně ukazují vysokou čtvercovou stavbu, která vypadá jako ta zničená, kromě tvaru střechy. Snímky byly pořízeny ve středu.

David Albright, prezident Institutu pro vědu a mezinárodní bezpečnost řekl, že díky mezinárodnímu rozruchu, který po izraelském útoku následoval, je možné nyní soudit, že se tentokrát nejedná o reaktor. Poznamenal také, že nová výstavba ještě více komplikuje jakákoliv budoucí hledání důkazů, pokud by mezinárodní inspektoři byli na místo vpuštěni.

Sýrie silně odmítá, že by místo, na které směřoval  izraelský útok, bylo jaderným reaktorem. Nadále tvrdí, že místo bylo prázdným vojenským skladem. Izraelští představitelé odmítli podstatu a motiv útoku komentovat.

12.01.2008 00:00 6