Praha Jeruzalém

[IMG R 10232]Dříve nosil útočnou pušku a plánoval útoky na Izraelce. Nyní pomohl založit v Džanínu divadlo pro děti.
Jako dítě byl Zakarija Zubeidi zakládajícím členem dětské divadelní skupiny, kterou vedla Izraelka, která se snažila propagovat izraelsko-arabskou koexistenci. Když vyrostl, stal se teroristou a dostal se až na post vůdce Brigád mučedníků od Al-Aksa ve svém městě.

Izraelci byl hledán kvůli organizování střelby na auta a sebevražedných útoků. Několikrát se mu těsně podařilo Izraelcům uniknout. V říjnu složil zbraň a podepsal izraelskou amnestii.  Příští týden formálně otevře „Svobodné divadlo“ v uprchlickém táboře Džanín, kde žije asi 16 000 lidí.

„Chceme dostat palestinskou kauzu k lidem prostřednictvím divadla,“ řekl ve středu.

V hale pro 300 diváků, která je financována z peněz soukromých dárců, nyní šest chlapců nacvičuje první hru, kterou divadlo uvede. Je o dítěti, které chce založit divadlo, ale nemá dost peněz ani na nové ponožky.
Podle učitele dramatu, Nabila al-Raie, v divadelní skupině nejsou žádné dívky. Muslimští rodiče z velmi konzervativního Džanínu by totiž nedovolili, aby byly jejich dcery fyzicky blízko chlapcům. Zvažuje se ale nacvičení samostatné hry jen pro dívky.

Na mužskou a ženskou číst je rozděleno také hlediště, aby měli rodiče zaručeno, že jejich dcery nebudu v setmělém divadle sedět vedle mužů.

V Džanínu již jedno divadlo v minulosti bylo. Arna Merová, izraelská mírová aktivistka, která se provdala za Palestince, zde učila divadlo v 80. letech. Divadlo pak bylo v roce 2002 zničeno při izraelské invazi do tábora. Ozbrojenci, včetně bývalých studentů Merové, se totiž v budově schovali.

Ve Svobodném divadle nyní vyučuje syn Merové, izraelsko-palestinský režisér a herec, Juliano.
Zubeidi ale nepřerušil všechny své vazby na svou násilnou minulost. Vříjnu ukryl svou americkou útočnou pušku a pistoli, namísto aby je předal úřadům, jak je vyžadováno.

18.01.2008 00:00 5