[IMG R 10527]Arun Gandhí, vnuk indického bojovníka za nenásilí, Mahátmy Gándhího, byl nucen rezignovat na svůj post prezidenta Institutu pro nenásilí M.K. Gándhího, jejž sám založil v roce 1991. Stalo se tak kvůli jeho výrokům, v nichž označil Izrael a Židy za „největší hráče“ globální kultury násilí.
Svá nenávistná slova ospravedlnil takto: „Mým záměrem bylo vyvolat zdravou diskuzi o šíření násilí. Namísto toho vedla má slova k nechtěné bolesti, zlobě, zmatku a hanbě. Hluboce lituji těchto důsledků.“
Institut pořádá kurzy a semináře zaměřené na nenásilí a i nadále bude fungovat na univerzitě v Rochesteru, která institut podporuje. Gándhí spoluzaložil toto centrum se svou ženou, Sunandou, na Univerzitě Křesťanských bratří v Memphisu a loni v únoru je po smrti své ženy přeložil do Rochesteru.
Gándhí byl členem panelu vědců, spisovatelů a církevních činitelů, kteří týdně debatovali na stránce deníku Washington Post na téma „Víra.“ Gándhí svými výroky ze 7. ledna přivolal vlnu kritiky, většinou nepříznivé.
Napsal, že židovská identita „je uzavřena ve zkušenosti holocaustu – německého břemene, které Židé nebyli schopni nést. Je to velmi dobrým příkladem toho, jak může komunita přehrát historickou zkušenost do bodu, kdy začne odmítat přátele.“
„Holocaust byl výplodem pokřivené mysli jednince, který byl schopen ovlivnit své následovníky ke spáchání nečeho strašného. … Svět lituje této epizody, když však jedinec nebo národ odmítne odpustit a jít dál, lítost se mění ve zlobu.“
Gándhí popsal Izrael jako „národ, který věří, že jeho přežití může být zajištěno pouze zbraněmi a bombami,“ a otázal se, jestli „by nebylo lepší spřátelit se s těmi, kdo tě nenávidí?“
„Vy se ale nepřátelíte s nikým, vy jim dominujete. Vytvořili jste kulturu nenávisti a tato nenávist nakonec povede ke zničení lidstva.“
Později se Gándhí omluvil za svá „špatně artikulovaný příspěvek“ se slovy, že neměly implikovat, že politika izraelské vlády reflektuje pohled veškerého židovského lidu.
27.01.2008 00:00
3