Praha Jeruzalém

[IMG R 10530]Vojenský soud v Jaffě v neděli odsoudil poručíka Jacoba Gigiho, velitele batalionu Lavi, judské brigády, za překročení pravomoci, ohrožení životů, nelegálního použití střelné zbraně, podávání nepravdivého hlášení a jednání neslučitelného s chováním důstojníka.

Gigi byl v srpnu 2007 obviněn za svou roli při únos palestinského taxikáře a střelby na kolemjdoucí ve vesnici Daharija na Západním břehu poblíž Hebronu během vojenské operace v oblasti.
„Vím, že to co jsem udělal bylo špatné a za mnoho věcí se omlouvám a beru na sebe plnou odpovědnost za to, co jsem udělal,“ řekl Gigi u soudu.

Gigiho obhájci prý s vojenským prokurátorem dosáhli dohody a tak byl Gigi odviněn pouze v pěti bodech obžaloby a ne v devíti. Dohodli se také na trestu v délce 15 měsíců odnětí svobody, nedohodli se ale na degradaci hodnosti. Prokuratura žádá soud o degradaci poručíka na vojína. Obhájci ale argumentují čistým trestním rejstříkem a s degradací hodnosti na vojína nesouhlasí.
Jakmile vojenský soud vynese konečné rozhodnutí, vojenská prokuratura se rozhodne, zda požene před soud i další vojáky, kteří byli do případu zapleteni.

27.01.2008 00:00 1