Praha Jeruzalém

[IMG R 10419]V pondělí došlo na hranici mezi Gazou a Egyptem ke střelbě, která následovala po střetech mezi Palestinci a egyptskými jednotkami, při kterých došlo i k házení kamenů.

42letý Palestinec byl při střetech zabit, 6 lidí bylo zraněno.

Jedná se o nejzávažnější násilnosti na hranici od okamžiku, kdy Hamás 23. ledna odpálil hraniční zeď. Egyptské jednotky proraženou hranici v neděli uzavřely.

Egyptské jednotky podle svědků na dav střílely ostrými náboji a několik lidí zranily. Palestinští ozbrojenci později zahájili odvetnou palbu. Nebylo hned jasné, zda jsou ozbrojenci z Hamásu. Policie Hamásu byla v době střetů vedle hranice.

Po střetech na místo přijela čtyři auta policie Hamásu a za použití obušků lidi od hranice odháněla pryč.
Napětí začalo, když egyptské jednotky v pondělí hranici hermeticky uzavřely. Nedovolily dokonce Palestincům ani Egypťanům, kteří se v tu chvíli nacházeli na špatné straně hranice, aby se vrátili domů. Podle svědků byla odpoledně již zlost na obou stranách, kde lidé čekali na povolení, aby mohli překročit hranici.

Policisté Hamásu v oblasti povzbuzovali lidi, aby na Egypťany házeli kameny. Mladíci pak začali házet kameny na egyptské velitelské stanoviště v oblasti. Jednotky po nich nejprve házely kameny zpět, poté použily slzný plyn. Podle zdravotníků bylo po zásahu slzný plynem ošetřeno 26 lidí.

05.02.2008 00:00 6