Praha Jeruzalém

[IMG L 10539]Organizace napojená na al-Kajdu se údajně přihlásila k odpovědnosti za střelbu na izraelskou ambasádu v mauretánském hlavním městě. Útok byl prý odpovědí na izraelskou politiku v Pásmu Gazy, informovala o tom v sobotu arabská televizní stanice.

Minimálně jeden útočník zahájil střelbu na izraelskou ambasádu v Mauretánii, rozpoutal tak přestřelku s ostrahou objektu, při které byli zraněni tři kolemjdoucí, včetně tří Francouzů v přilehlé restauraci. Ze zaměstnanců ambasády nikdo zraněn nebyl.

Podle televizní stanice al-Jazeera, se k útoku přihlásila severoafrická al-Kajda, která je napojena na Bin Ladinou globální teroristickou síť. Tato organizace vydala prohlášení, že je páteční útok odvetou na izraelskou politiku v Gaze.

Autenticitu prohlášení ale nebylo možné ověřit.

Severoafrická větev al-Kajdy, byla dříve známá jako Salafistická skupina pro výzvy a boj. Pochází s Alžírska a přihlásila se k téměř současným útokům na budovy OSN v Alžírsku a na vládní budovy, ke kterým došlo 11. prosince a zemřelo při nich 37 lidí. Stejná skupina se v prosinci přihlásila k zabití několika vojáků v Mauretánii.
Před rokem byla zveřejněna nahrávka, na které vysoce postavený člen al-Kajdy vyzývá k útoku na izraelskou ambasádu v Mauretánii.

Izrael má s Mauretánií diplomatické vztahy od roku 1999, někteří obyvatelé převážně muslimské země však tyto vztahy neschvalují.

03.02.2008 00:00 3