Praha Jeruzalém

[IMG R 10531]Divize izraelské armády pro Judsko a Samaří je rozčílená kvůli něčemu, co nazývají „izraelská neschopnost vynutit právo kvůli soudnímu ping-pongu.“  Armáda takto odkazuje na případy breslovských chasidů, kteří jsou kvůli vstupu do Josefova hrobu zatýkáni a následně v Izraeli soudy propuštěni, protože soudy podle vlastních slov nemají soudní pravomoc tuto věc řešit.

Josefův hrob se nachází ve městě Nábulus na Západním břehu a proto mají izraelští občané zákaz na toto místo chodit, pokud není jejich cesta schválena a zabezpečena izraelskou armádou.

Během posledních tří měsíců nicméně dochází k tomu, že breslovští chasidé společně s pravicovými aktivisty opakovaně vstupují na místo dvakrát až třikrát týdně.

Izraelské jednotky je zatýkají a policie žádá civilní soudy, aby vzaly tyto osoby do vazby. Soudy to ale obvykle zamítnou s tím, že by tyto případy měly být řešeny vojenskými soudy. Vojenské soudy ale nemají soudní pravomoc nad civilisty.

Na konci dne jsou tak osoby, které na místo přišly, propuštěny. S vědomím, že budou po opakovaném zatčení opět propuštěny, se pak tytéž osoby pokusí na místo vstoupit znovu a ohrožují tím životy vojáků sloužících v oblasti.

„Pokud tyto infiltrace neskončí, je tu reálné riziko, že bude někdo zabit,“ říkají zdroje z divize.
Vojenské zdroje obviňují rabíny, kteří toto chování schvalují. Armáda již zvýšila počet vydávaných povolení k návštěvám Josefova hrobu na sedm ročně.

06.02.2008 00:00 6