Praha Jeruzalém

[IMG R 10173]Ministr obrany, Ehud Barak, během své návštěvy Turecka vzkázal Sýrii, že by Izrael mohl eskalovat svůj boj proti Hizballáhu a Hamásu. Informovaly o tom arabské noviny z Londýna, al-Hajat.
Barak podle zprávy zdůraznil, že Jeruzalém od Damašku očekává, že vůči Hizballáhu zaujme jiný postoj, a to jako gesto dobré vůle pro budoucí mírové jednání mezi Izraelem a Sýrií.

Ministr obrany varoval Sýrii, aby v zájmu budoucího mírového jednání nepodporovala Hizballáh, pokud by mezi Izraelem a touto šíitskou organizací došlo ke konfliktu.

Vzkaz byl prý předán Barakem tureckému prezidentovi, Abdullah Gulovi, který byl požádán, aby ho dále předal svému syrskému protějšku, Bašaru Assadovi.

K předání tohoto vzkazu došlo ještě před tím, než vůdce Hizballáhu, Hassan Nasralláh, pohrozil Izraeli otevřenou válkou po celém světě, jako odpověď na zabití vysokého velitele organizace, Imada Mugniji, při explozi automobilu v Damašku.

Podle zprávy listu al-Hajat se Barak v Turecku také snažil zjistit názor Turecka na případnou rozsáhlou izraelskou operaci v Gaze. Hledal prý také možnost nasazení mezinárodních jednotek složených z Turecka, Kataru, Malajsie a Jordánska, které by v Gaze zajišťovaly zastavení raketových útoků a dohlížely na hranici.

Turecko naopak od Izraele žádalo o prodloužení pracovního povolení pro 800 tureckých stavebních dělníků pracujících v Izraeli a to jako součást bezpečnostních dohod mezi oběma státy. Tento návrh bude předložen na zasedání izraelské vlády v neděli a dá se předpokládat, že bude přijat. Součástí dohody mezi oběma státy je i vylepšení tureckých tanků izraelskou technikou v hodnotě 700 milionů dolarů.

22.02.2008 00:00 1