Praha Jeruzalém

[IMG R 10475]Ministr obrany, Ehud Barak, v soboru na zasedání vlády řekl, že podporuje výstavbu hraničního plotu podél hranice s Egyptem, zejména blízko přechodu Nitzana a města Eilat.
„Výstavba hraničního plotu je nezbytnou nutností a práce na něm musejí okamžitě začít, aby se mohlo bojovat proti teroru, infiltracím a zločinu,“ řekl.

Současná hranice s Egyptem, která měří 220 km od Kerem Šalom do oblasti Eilatu, je v některých částech téměř neustále porušena, V jiných částech je plot, který byl vystavěn po mírové dohodě s Egyptem v roce 1979, nízký, v jiných oblastech Egypťané umístili ostnatý drát.

Pohraniční jednotky oblast hlídají, ale i přes zvýšený počet hlídek v posledních letech, je hranice relativně otevřená a Beduíni ze Sinaje tudy za pomoci Beduínů z Negevu pašují drogy do Izraele.
Bývalý premiér, Ariel Šaron, představil plán na vybudování nového plotu, iniciativa ale byla kvůli rozpočtovým důvodům odložena. Bezpečnostní složky i představitelé komunit v Negevu již dlouho požadují výstavbu nového hraničního plotu.

Cena takového plotu se odhaduje na stovky milionů šekelů.

Obava z možné infiltrace teroristů z Egypta se v posledních dnech zvýšila poté, co byla hranice mezi Egyptem a Gazou prolomena islamisty z Hamásu. Ve světle tohoto vývoje byla pro dopravu uzavřena dálnice z Eilatu na přechod Nitzana a Izraelci mají zakázáno v oblasti cestovat.

Egyptské jednotky začaly v neděli uzavírat prolomenou hranici s Gazou a zastavovat příliv Palestinců přes hranici. Egyptské jednotky do jediného zbývajícího otvoru v hranici dopravily ostnatý drát a kovové zátarasy.

03.02.2008 00:00 11