Praha Jeruzalém

[IMG R 10367]Ministr pro národní infrastrukturu, Benjamin Ben-Eliezer, v sobotu řekl, že pro dojednání míru s Izraelem je potřeba silný vůdce. Izrael by podle něj měl propustit bývalého vůdce Tanzimu, Marwana Brghoutiho.

„Bohužel, lidé spoléhající na Abu Mazena (Mahmúd Abbas) ho neznají. Respektuji jeho i palestinského premiéra Salama Fajáda. Jsou to dobří lidé, kteří chápou, já chci ale dosáhnout výsledků. Opravdové výsledky a schopnost dosáhnout dohody, jsou možné jen se silným vůdcem proti vám,“ řekl Ben-Eliezer.
„Já věřím, že tato osoba sedí v izraelském vězení. Musíme propustit Marwana Barghoutiho a říkám to jako ten, kdo ho dvakrát zatýkal – jednou v roce 1978, kdy jsem byl velitele Judska a Samaří a on byl šéfem mládeže Fatahu a podruhé, když jsem byl ministrem obrany,“ dodal.

Dodal dále, že lidé v Izraeli jsou v současné době více než připraveni vystupňovat mírová jednání. Většina je ochotna souhlasit s jakoukoliv dohodou, pokud mír bude skutečně mír.

Ben-Eliezer dále řekl, že nepodporuje rozsáhlou invazi do Gazy. Není podle něj možné tak zastrašit ty, kteří jsou připraveni jít si pro smrt. Řekl nicméně, že je třeba vystupňovat ekonomický tlak, třeba včetně úplného odstřižení se od Gazy.

Ohledně možného jednání se Sýrií Ben-Eliezer řekl, že Izraelci jsou na jednání připraveni, syrský prezident je prý ale v Sýrii jen loutkou a není člověkem, který může dělat rozhodnutí.

„Mezi Sýrií a Hizballáhem existuje dohoda, že si navzájem pomohou v jakémkoliv budoucím boji proti Izraeli. To nás staví před novou hrozbu a to je také důvod, proč jsem vyzval Ehuda Baraka, aby zůstal ve vládě a proč budu bojovat za to, abychom ve vládě zůstali, dokud nebude armáda optimálně připravena na další hrozby.“

24.02.2008 00:00 4