Praha Jeruzalém

[IMG R 10573]Ministr pro vnitřní bezpečnost, Avi Dichter, v neděli během diskuze iniciované premiérem Olmertem odhadl, že se jen za poslední rok do Izraele přes egyptskou hranici dostalo více než 7 400 uprchlíků z různých afrických zemí.

Během diskuze došlo ke shodě, že je třeba dělat rozdíl mezi uprchlíky, kteří skutečně potřebují pomoc a uprchlíky, kteří přišli jen kvůli práci. Egyptské bezpečnostní složky by měly být požádány o pomoc při blokování vlny osob infiltrujících se do Izraele.

Podle Dichtera není izraelská armáda v bránění uprchlíkům úspěšná, je třeba ale zajistit, aby byl každý objevený uprchlík neprodleně vrácen do Egypta.

Podle ministra má stát možnost tyto lidi buď uvěznit nebo vyhostit. Vyhoštění je nicméně spletité, protože uprchlík nemůže být posazen do letadla a bez pasu poslán do své domoviny.
„Řešením musí být zatčení ještě na hranici a okamžitý návrat do Egypta. Pokud se nám nepodaří se s nimi vypořádat hned na hranici, poté co do země vstoupí, bude to komplikované.“

Výsledkem diskuze je rozhodnutí posílit tým, který zjišťuje situaci uprchlíků a rozlišuje mezi skutečnými uprchlíky a těmi, kteří přijeli jen za prací.

Podle ministra obrany, Ehuda Baraka, musí být urychlen proces jednání o hraničním plotu na hranici s Egyptem. Barak také vyzval ministra financí, aby převedl peníze potřebné pro výstavbu tzv. chytrého plotu. Ministerstvo obrany prý již vytvořilo plány na plot v oblasti Nitzany a Eilatu.

25.02.2008 00:00 1