Praha Jeruzalém

Delegace vysokých představitelů Hamásu odcestovala do Egypta, kde se má setkat s egyptskými představiteli, kteří chtěji ujasnit, že žádné další prolomení hranice již nebude tolerováno.
Delegace Hamásu vedená Mahmúdem al-Zaharem přicestovala na egyptskou žádost poté, co Egypt obdržel zprávy o tom, že Hamás plánuje násilím hranici opět otevřít na konci měsíce.

Podle egyptského představitele se Egypt chystá Hamásu říct, že stará taktika zdrženlivosti je pryč a že egyptské jednotky dostaly jasný rozkaz, střílet na kteréhokoliv Palestince, který se pokusí překročit hranici.
Představitelé Hamásu v Gaze potvrdili, že má ke schůzce dojít. Je prý součástí obnovení dialogu mezi Hamásem a Egyptem ohledně budoucího mechanismu fungování hranice kvůli budoucí možnost na převoz zboží i přechod lidí mezi Gazou a Egyptem bez omezení.

Hamás by chtěl společně s Egyptem přechod kontrolovat. Mezinárodní společenství spíše prosazuje monitoring hranice Evropskou unií a Izraelem.

Hamás prorazil hranici 23. ledna a stovky tisíc Palestinců se dostalo do Egypta. Zatímco prezident Mubarak nařídil umožnit Palestincům vstup do Egypta, zranění egyptských vojáků vztah Hamásu a Egypta vyhrotila. Egypt opět hranici uzavřel a egyptský ministr zahraničí pohrozil, že zpřeráží nohy všem Palestincům, kteří přejdou nelegálně.

Hamás odpověděl tím, že pokud bude pokračovat blokáda, hranici prorazí znovu.

15.02.2008 00:00 2