Praha Jeruzalém

[IMG R 10173]Na Ekonomickém fóru v Davosu se Ehud Barak před více než týdnem a půl setkal s katarským premiérem Šejchem Abdullahem bin Khalifou al-Thanim. Setkání bylo zatím drženo v tajnosti.

Během půlhodinového setkání se diskutovalo o současné situaci mezi Izraelem a Hamásem, který má s emiráty v Perském zálivu skvělé vztahy. Jednalo se i o pokračující ekonomické blokádě Gazy, protržení hranice v Rafahu a katarských snahách o posun v jednání o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita.
Barakova kancelář odmítla zprávu komentovat.

Palestinské zdroje navíc pro Ynet řekly, že vysoký představitel z Kataru před dvěma týdny navštívil Izrael a setkal se s izraelskými představiteli, aby jednal o situaci v Gaze a o možnosti zahájit stagnující jednání o propuštění Šalita.

Zdroje říkají, že katarský představitel navrhl dohodu, podle které měl Izrael zvážit své rozhodnutí o odstřižení dodávek paliva do Gazy a umožnit vstup humanitární pomoci do Pásma Gazy. Palestinci by výměnou zastavili neustálé ostřelování Izraele raketami a Katar by slíbil, že se pokusí opět zajistit klid mezi Izraelem a palestinskými stranami.

Zdroje dodaly, že má Katar vynikající vztahy s Hamásem a kvůli zastavení raketové palby prý jednal i s Islámským džihádem.

Zdroje připisují izraelské obnovení dodávek paliva a zdržení se odstřižení dodávek elektřiny právě schůzce izraelských představitelů s představitelem Kataru.

Katar se dlouho snaží o povzbuzení jednání mezi Izraelem a Hamásem, i když Izrael nabídku vehementně odmítá. Katar Hamásu poskytl ekonomickou podporu, aby mohl bojovat proti mezinárodním ekonomickým sankcím, které na něj byly po převratu v Gaze uvaleny. Zprávy médií hovoří o dotaci ve výši až 50 milionů dolarů.

I přesto, že má Katar dobré vztahy s Hamásem a Hizballáhem, zachovávají si s ním přímé kontakty i izraelští představitelé. Během posledního týdně ve funkci vicepremiéra navštívil hlavní města Kataru Šimon Peres. Ten Katar navštívil i v roce 1996, kdy tam otevíral novou izraelskou ambasádu.

Ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, se setkala s katarským emírem na konferenci OSN minulý rok.

03.02.2008 00:00