Praha Jeruzalém

[IMG R 10305]Jeruzalém v sobotu přivítal zprávu o tom, že Hamás vážně zvažuje přerušení všech ekonomických vazeb na Izrael.

„Je to jednoznačně v izraelském zájmu za podmínky, že naše bezpečnostní zájmy budou směrem k Egyptu zachovány,“ řekl vládní představitel.

Po získání Pásma Gazy v tzv. Šestidenní válce, se stal Izrael právně odpovědným za starost o tamní občany. Po převratu Hamásu v červnu minulého roku, je ale ukončení téměř úplné závislosti Gazy na Izraeli tím nejlepším možným scénářem.

Obrana státu se shoduje s politickými představiteli v tom, že by takový rok byl v nejlepším izraelském zájmu. „Není tajemstvím, že je režim Hamásu v Gaze nepřátelskou entitou, která se snaží o způsobení škody izraelským občanům,“ říká představitel obrany.

„Po izraelském stažení z Gazy jsme doufali, že se Gaza stane nezávislou, se snižující se závislostí na Izraeli. Bohužel se to nestalo a vedle izraelské pomoci se zintenzívnil terorismus.“

Představitel obrany dodal, že si Izrael nemůže dovolit nechat obyvatele Gazy vyhladovět nebo zabránit péči o nemocné Palestince a proto pomoc do Gazy proudila i přes teror. „To proto že jsem Židé,“ řekl.
Podle izraelských představitelů přimělo snižování dodávek do Gazy Hamás k tomu, aby hledal další zdroje pomoci.

Kvůli zvýšenému počtu útoků raketami Kassám z Gazy Izrael uzavřel přechody s Gazou a snížil dodávky nafty. Ty byly následující týden rozhodnutím vrchního soudu obnoveny.

Dodávky humanitární pomoci, stejně jako elektřiny a vody, stále pokračují.

Vysoký poradce Ismaila Haníji řekl, že jeho organizace zvažuje ekonomické odstřižení od Izraele a chce nezbytné dodávky dostávat z Egypta.

03.02.2008 00:00 3