Praha Jeruzalém

[IMG R 10548]Hamás se v úterý přihlásil k sebevražednému teroristickému útoku v Izraeli a řekl, že útočníci byli z města Hebron.

V textové zprávě novinářům i na televizní stanici vlastněné Hamásem Hamás útočníky identifikoval jako Mohammeda Herbawiho a Šadiho Zghayera.

K útoku došlo v pondělí ráno ve městě Dimona, zabita byla jedna žena a 11 lidí bylo zraněno.
Oznámení Hamásu ukončilo celodenní protichůdné informace a spekulace ohledně identity útočníků a místa, odkud se do Dimony dostali.

Nejprve se zástupci obrany domnívali, že útočníci k infiltraci využili protržené hranice mezi Gazou a Egyptem.
Několik hodin po útoku zdroje z Hamásu informovaly zpravodajskou agenturu Reuters o tom, že útočníci byli z Hamásu, což však představitelé Hamásu popřeli.

Bezpečnostní jednotky pokračovaly ve vyšetřování útoku na základ zpravodajských informací. Prověřovaly identitu útočníků i pásy s výbušninou, které měli u sebe, stejně tak i cestu, kterou se do Dimony dostali.
Krátce před ohlášením Hamásu oznámil ministr obrany, Ehud Barak, že dva teroristé, kteří útok provedli, přišli ze Západního břehu. „Děláme vše co můžeme, abychom vyřešili teroristický problém z Hebronu a Kassámy z Gazy,“ řekl při svém projevu ke kadetům na základně Šizafon.

Hamás kromě upřesnění původu útočníků odhalil i jejich identitu. Ještě před tím se k útoku stihlo přihlásit i několik jiných palestinských organizací, které tvrdily, že útok spáchali jejich členové. Prezentovaly dokonce i video se záběry údajných útočníků.

Záběry FOX News z místa teroristického útoku


Záběry ukazují místo u nákupního centra v Dimoně po výbuchu prvního pásu s výbušninou.
Na záběrech je vidět i zásah policisty proti druhému z teroristů, který se pokoušel odpálit svou nálož později.

06.02.2008 00:00 7