Praha Jeruzalém

Výkonný ředitel Infolive Tv, Olivier Rafowicz, se telefonicky spojil s libanonským novinářem Salamem Eidem, který dlouhá léta sleduje situaci mezi Hizballáhem a Izraelem. Rafowicz se ho jako dlouholetého pozorovatele vývoje v blízkovýchodní oblasti a znalce na politiku Hizballáhu ptal na jeho názor ohledně dalšího postupu Hizballáhu. Jak bude Hizballáh reagovat na smrt svého klíčového velitele, Imada Mugniji, který byl zabit výbuchem nastražené bomby v Damašku.

Podle Eida se bude chtít Hizballáh pomstít a bude hledat cíl mezi klíčovými osobami izraelské politiky nebo armády. Hizballáh podle něj beze vší pochybnosti spolupracuje se Sýrií a Íránem. Pokud se ale bude chtít pomstít, pomoc bude hledat jen u Íránců.

Imad Mugnija byl pro Hizballáh něco jako Ehud Barak pro Izrael a Eid proto naznačil, že odplata by mohla směřovat právě na něj.

Imada Mugniju jistě v jeho pozici někdo nahradí, nicméně podle Eida byl prý Mugnija tak významnou osobností, že adekvátní náhradu za něj Hizballáh nemá.

Domnívá se také, že jako odplatu z smrt Muhgniji Hizballáh nezahájí válku proti Izraeli, bude se prý spíše snažit o odplatu „jeden za jednoho“, tedy že najde ze svého pohledu tu „správnou“ osobu, proti které svou odplatu povede.

Situace Hizballáhu prý ale není nejlepší. Čelí tlaku Izraele, USA i vnitřnímu tlaku v Libanonu. Není prý ale dobré Hizballáh ani v této situaci podceňovat, protože i přesto je v Libanonu velmi aktivní a silný.
Izrael by podle něj měl být připraven na odplatu, ať už k ní dojde zítra nebo za rok. Salam Eid sleduje Hizballáh již roky a podle jeho názoru, pokud se chce Hizballáh pomstít, je připraven i dlouho vyčkávat a v pravý okamžik zaútočit. Izraelci by na to prý neměli zapomenout.

Poznámka redakce: Imad Mugnija, který byl zabit při výbuchu nastražené bomby v syrském Damašku, byl vrcholným velitelem Hizballáhu. Izrael se sice od jeho smrti distancoval, Hizballáh je ale přesvědčen o tom, že za útokem stojí izraelský Mossad.

Záznam rozhovoru Oliviera Rafowicze se Salamem Eidem

29.02.2008 00:00 10Zdroj: Redakce Israel.cz