Praha Jeruzalém

[IMG R 10569]

Írán plánuje vyslat do vesmíru během následujících několika měsíců další dvě rakety, z nichž alespoň jedna vynese na oběžnou dráhu první satelit íránské výroby. Svou první třístupňovou vesmírnou raketu Kavoshgar-1 vypustil Írán 4. února u příležitosti otevření prvního íránského vesmírného střediska.

Írán buduje vesmírný program již několik let. V říjnu 2005 si nechal od Ruska vynést satelit Sina-1 ruské výroby. V létě již plánuje vynesení vlastního satelitu Omid („naděje“) z vlastního teritoria.
Pokrok Íránu v oblasti vesmírného programu vzbuzuje kontroverze, protože může být spojen se stejně kontroverzním jaderným programem pro vojenské účely.
(Původní zpráva zde.)

Podle francouzských zdrojů však mělo jít v případě prvního testovacího pokusu o vyslání rakety do vesmíru pouze o vystřelení de facto balistické střely neschopné jakékoli navigace vesmírným prostorem.
(Původní zpráva zde.)

O to větší obavy vzbuzují tyto snahy Íránu mezi těmi, kdo varují před nebezpečím ze strany agresivního íránského režimu.Související články na severu Israel.cz:

12.02.2008 00:00 11Zdroj: Redakce Israel.cz