Praha Jeruzalém

[IMG R 10324]Írán musí zaplatit odškodné ve výši 33 milionu dolarů rodině izraelského diplomata, který byl zabit při teroristickém útoku v roce 1992, řekl v pondělí federální soudce. Podle amerického soudce Ellena Segala Huvella je Írán zodpovědný za bombový útok na izraelskou ambasádu v Argentině. Výbuch zabil 29 lidí včetně Davida Ben-Rafaela, který se narodil ve Spojených státech a emigroval do Izraele. K útoku se přihlásil Hizballáh a podle Spojených států za něj nese zodpovědnost Írán, který pomáhá financovat a organizovat činnost skupiny.

Spojené státy většinou neumožňují lidem žalovat jiné státy, výjimku však tvoří země, které podporují terorizmus. Írán byl označen za stát podporující terorizmus v roce 1984.

Podobné soudní rozhodnutí bylo vyneseno v září, kdy federální soudce určil, že Írán musí zaplatit 2,65 miliardy dolarů rodinám 241 vojáků, kteří byli zabiti při bombovém útoku na kasárny příslušníků amerického námořnictva v Bejrútu.

Írán již v minulosti čelil několika obdobným rozsudkům, odmítl však uznat soudní proces a neposlal na svou obhajobu žádné právníky.

Huvelle přiřkl peníze Ben-Rafaelově vdově, dětem a jeho otci za nedovolené zabití a jako odškodnění za bolest, kterou jim Ben-Rafaelova smrt způsobila. Rozsudek umožňuje rodině shánět íránská aktiva z různých zdrojů po celém světě. Nalézt tyto peníze však bude složité.

27.02.2008 00:00 3