Praha Jeruzalém

Izrael se opět otřásl a tentokrát to bylo cítit po celém Izraeli. Zemětřesení o síle 5,3 stupňů Richterovy škály zasáhlo Izrael v pátek v 12:36 a trvalo 19 vteřin. Kromě několika lidí, kteří utrpěli šok, nezanechalo následky na zdraví obyvatel. Zemětřesení však citelně otřásalo budovami.
Epicentrum se nacházelo 15 kilometrů severně od libanonského města Týru (70 kilometrů severně od izraelského města Haifa) a bylo cítit také v libanoském Bejrútu a syrském Damašku. V Libanonu byly zraněny tři osoby, když na ně spadl balkón.

Šmuel Marko z katedry environmentálních věd a geofyziky tel avivské univerzity a Oded Katz v roce 2007  zveřejnili studii podle níž je prý jen otázkou času, kdy Izrael zasáhne velké zemětřesení. Oblast mezi jezerem Kineret (Genezaretské jezero) a Mrtvým mořem byla v minulosti místem silných zemětřesení. Došlo k nim v letech 749 př.n.l, 362 př.n.l., 31 př.n.l a 1 033 n.l. Další velké zemětřesení se podle vědců blíží. Jen se ale neví, kdy udeří.

Dr. Efraim Laor, specialista na zemětřesení, v prosinci loňského roku řekl, že až Izrael zasáhne velké zemětřesení, způsobí ohromné škody, protože stát není na takový scénář připraven. Laor doposud vedl výbor, který měl za úkol zjistit připravenost na zemětřesení. „Vláda selhala v realizaci svých vlastních rozhodnutí a proto Izrael není na zemětřesení připraven.“

Prezentovaná zjištění ukazují, že asi 400 000 budov v zemi nebylo postaveno podle předpisů a nebyly by schopny odolat velkým otřesům. Je mezi nimi 1 820 škol, 5 400 školek, 12 000 vládních úřadů a 105 továren obsahujících nebezpečný materiál, který může způsobit obyvatelům ničivé škody.

Podle Laora je jediným způsobem, jak se s velkým zemětřesením, které někdy v budoucnu region nepochybně zasáhne, vypořádat, je okamžitě zavést plány, které byly předloženy vládě. Musí být zváženo dodatečné posílení budov, které byly postaveny ještě před přijetím předpisů, zvýšena spolupráce s ostatními státy, rozšířen vývoj a veřejnosti poskytnuto patřičné školení.

Otřesy v síle do 3 stupňů Richterovy stunice většinou lidé necítí jsou ale zaznamenána přístroji. Během dne je takových otřesů na celém světě asi 1 000. Institut v Lodu odhaduje, že pokud by oblast v Izraeli, kde došlo dříve k menším otřesům, zasáhlo zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy stupnice, mohlo by zabít až 8200- 9500 osob, více než 20 000 lidí zranit a více než 20 000 lidem zničit střechu nad hlavou.

Izraelské domácí velitelství již dokonce vydalo několikajazyčné návody, jak se na zemětřesení připravit a jak se při něm případně zachovat. (Takový návod najdete zde: http://www.oref.org.il/319-en/PAKAR.aspx – stránka obsahuje návod pro různé druhy krizových situací, například při raketovém útoku)

16.02.2008 00:00 37