Praha Jeruzalém

[IMG R 10531]Ministryně zahraničí, Tzipi Livniová, ve čtvrtek řekla, že Izrael bude požadovat záchranu židovských míst, která jsou zanedbávána od chvíle, kdy přešla pod kontrolu Palestinské samosprávy.

Toto téma se do povědomí Livniové dostalo iniciativou poslankyně strany Kadima, Ruhamy Avraham-Balilové, po stížnostech osadníků ohledně stavu Josefova hrobu poblíž Nábulusu, který byl vyrabován Palestinci po stažení izraelské armády 7. října 2000.

Poslankyně Avraham-Balilová se na Livniovou obrátila dopisem, ve kterém popisuje stav věcí. Kopii tohoto dopisu obdržel premiér Olmert, který požádal Ehuda Baraka, aby o tomto tématu jednal s palestinským premiérem Salamem Fajádem.

Livniová na dopis odpověděla tím, že instruovala představitele ministerstva zahraničí, aby jednali v součinnosti s Civilní správou v Nábulusu a s vládním koordinátorem  v teritoriích a aby pracovali s představiteli palestinské strany, aby bylo místo navráceno do původního stavu.

Během násilností v roce 1996, které následovaly po otevření tunelu ve Zdi nářků, byl Josefův hrob Palestinci napaden. 6 vojáků, kteří byli součástí jednotek poslaných na obranu tohoto místa, bylo zabito. O čtyři roky později bylo místo opět napadeno davem Palestinců. Příslušník pohraničních jednotek, který byl na místě kriticky zraněn, zde během snah Izraele o koordinaci jeho záchrany s palestinskou policií vykrvácel.
Izraelská armáda se z tohoto místa následující neděli stáhla.

Židovští věřící mohou dnes míso navštívit pouze příležitostně, vždy s doprovodem armády.

15.02.2008 00:00 1