Praha Jeruzalém

Japonsko je znepokojeno humanitární situací v Gaze a pokračující izraelskou výstavbou v existujících osadách a ve východním Jeruzalémě. Řekl to ve středu japonský ministr zahraničí, Masahiko Koumura, při setkání s izraelským premiérem Ehudem Olmertem v Tokiu.

Olmert zdůraznil, že za situaci je zodpovědný Hamás. „Je neakceptovatelné, aby na izraelské straně osmiletý chlapec přišel o nohu a devítiletý téměř o ruku a druhá strana by zůstala nepoškozena. Hamás musí nést odpovědnost za situaci,“ řekl.

Ohledně Koumurovy kritiky týkající se výstavby na Západním břehu premiér řekl, „Nezastavím vyjednávání kdykoliv je na Izrael vypálena raketa Kassám a oni by tak neměli zastavit rozhovory kdykoliv mají stížnosti ohledně výstavby.“

Olmert nicméně zdůraznil, že hodlá dostát svým závazkům prezidentu Bushovi nestavět nové osady a nezabírat palestinskou půdu. „Důležité je zachovat pohyb v diplomatickém procesu a oboustrannou potřebu ho zachovat, bez ohledu na tvrzení o porušování závazků.“

Japonský ministr zahraničí řekl, že Japonsko hodlá pokračovat v podpoře mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci. Od podpisu Dohod z Oslo v roce 1993, Japonsko darovalo Palestincům asi 900 milionů dolarů a na konferenci dárců v Paříži slíbilo dát dalších 150 milionů dolarů.

Většina financí půjde na rozvoj letiště a zemědělské industriální oblasti poblíž Jericha.
„Ekonomika by zajisté měla být motorem posunujícím diplomatický proces, “ řekl Olmert Komurovi.
Olmert se ve středu také setkal s japonským císařem Akihitem. Diskutovali spolu téma mezinárodních sankcí proti Íránu a Olmert se snažil Japonsko přesvědčit, aby i nadále podporovalo kroky proti Íránu, který podle Omerta představuje hrozbu pro Blízký východ.

28.02.2008 00:00 4