Praha Jeruzalém

Kancelář státního zástupce v úterý oznámila, že zamítá návrh podaný organizací pro lidská práva, Ješ Din, ohledně rozhodnutí jeruzalémského soudu, který uzavřel vyšetřování smrti palestinské dívky zabité v lednu 2007.

Desetiletá Abir Araminová z vesnice Anta na předměstí Jeruzaléma, byla zabita během střetů mezi Palestinci a pohraničními jednotkami hlídkujícími v oblasti.

Pohraniční jednotky přiznaly užití prostředků pro zvládnutí davu, včetně gumových projektilů. Vyšetřování ale neprokázalo, zda Araminová zemřela následkem zásahu gumového projektilu, nebo zda byla zasažena kamenem hozeným palestinskými výtržníky.

Ješ Din argumentuje tím, že z pozice dívky, vojáků a výtržníků vyplývá, že zranění nemohla být způsobena kameny výtržníků. Kancelář státního zástupce ale říká, že dívka mohla být zasažena kameny, které dopadaly na vojenská auta při jejich odjezdu. To ale Ješ Din nazvala pošetilým, protože byla prý Araminová převezena do nemocnice ještě před odjezdem vojáků.

Ješ Din již oznámila, že bude po kanceláři státního zástupce požadovat vysvětlení rozhodnutí a zváží, že se dále odvolají.

13.02.2008 00:00 5